Szögezzünk le valamit a legelején: Gyurcsány sosem volt tisztességes politikus. Talán még embernek sem volt az soha. De a mostani formájához képest volt határozott, vérszomjas, találékony, sima modorú, helyesebben: ravasz, mint az a bizonyos másik vörös ragadozó. Mostanában meg olyan, mintha keresztülment volna a legendás Ternovszky-rajzfilmben szereplő Macskafogón, amely a vérszomjas kandúrokból ábrándos tekintetű, pillangókat kergető cirmosokat varázsol.
Nekem viszont gyanús a lírai, már-már filozofikus Gyurcsány Ferenc,
aki mostanság nem a parlamenti padot üti ököllel a 14 éve áhított, de elérhetetlen Orbán-buktatás vágyától nekivörösödve, hanem szabadversel és értekezést biggyeszt a Facebook-oldalára arról, milyen a jó élet.
Miközben tudjuk, hogy Gyurcsány nem ilyen. Akik emlékeznek 2006-ra, amikor szemrebbenés nélkül nekizavarta azonosító nélküli pribékjeit a békés demonstrációról hazafelé tartó tömegre,
azok mind tudják, hogy Gyurcsány Ferenc nem az az elmélkedő típus.
Persze az elvesztése óta visszavágyott hatalom érdekében ő is sokat tanult a politikáról. Már nem szivárog ki tőle semmilyen elszólás. Már nem beszélnek ellene még a háta mögött sem szellemi holdudvarának tagjai, mint amikor Horn Gábor explicit magyarázta el, hová is küldték el a választók Gyurcsányt, miután meg akarta fosztani jogaiktól határon túli nemzettestvéreinket. És már azt sem hagyja, hogy olyan erőtér alakuljon ki körülötte a saját pártjában, amely képes lenne őt megbuktatni. Sőt: azt is megtanulta, hogyan küzdje le magamutogató énjét, és hogy állítsa a kirakatba a nejét, akit (még) nem utál annyira a magyar közvélemény.
De ettől még a Feri az a Feri. Hogy milyen Feri? Hát az, aki pulit ültet Putyin ölébe, hogy aztán ha érdeke úgy kívánja, háborús bűnös diktátornak nevezze cimbijét.
Hát az a Feri, aki szerint minden nyugdíjastól el kell venni egy havi járandóságot és meg kell sarcolni őket, ha receptet akarnak feliratni. Hát az a Feri, aki átveri a párttársait, az uniós haverjait, a dróton rángatott bábfőpolgármesterét és megvezet minden magyart, azokat is, akik rá szavaznak. És hát az a Feri, aki azóta is a „divide et impera” jegyében kapirgál baloldali szemétdombján.
Úgyhogy amikor a rendszerváltás utáni magyar történelem egyetlen hivatalában megbukott kormányfője előadja a széplelket, az analitikus elmét, akkor én azt persze értem, csak nem hiszem.
Már csak azért sem, mert ő nem gazdasági előnyökért vágyik a hatalomra, hanem csak úgy l'art pour l'art… helyesebben le pouvoir politique pour le pouvoir politique (vagyis politikai hatalom a politikai hatalomért).